Sağlık Gündem

Prof. Dr. Derya Unutmaz: “Maske Kullanın”

Türkiye’de koronavirüs tablosu gün geçtikçe ağırlaşmaya başlıyor. Her geçen gün vaka ve ölüm sayısında çok ciddi artışlar yaşanıyor. Bunun sonucunda da yetkililer aldıkları tedbirleri uygulayarak bu salgından en az seviyede etkilenmek için gece gündüz çaba sarf ediyor. Türkiye’de artan koronavirüs tablosu ürkütücü boyutlara ulaşmak üzere.

Türkiye’de koronavirüsün görülmediği tek bir il bile kalmadı. 81 ilin tamamında koronavirüs vakaları görüldü. Alınması gereken tedbirler hakkında konuşan Prof. Dr. Derya Unutmaz, insanların mutlaka her fırsatta maske takmaları gerektiğinin altını çizdi. Dışarı kesinlikle çıkılmaması gerektiğini de vurgulayan Unutmaz, zorunlu hallerde dışarı çıkıldığında ise mutlaka maske takılması gerektiğini vurguladı.

VAKALARIN YÜZDE 50’Sİ SEMPTOM GÖSTERMİYOR

Koronavirüs salgınının çok sinsi olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Derya Unutmaz, virüse yakalanan kişilerin yüzde 30 hatta yüzde 50’sinin hiçbir belirti göstermediğine dikkat çekti. Böylesine büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalındığı için vatandaşlarında kendi ek önlemlerini alması gerektiğini ifade etti.

İki tip maskenin olduğunu açıklayan Unutmaz, cerrahi ve N95 tipi iki ayrı maskenin olduğunu açıkladı. N95 maskelerin sağlık personelleri tarafından kullanılması gerektiğini açıklayan profesör, cerrahi maskelerin ise halk tarafından kullanılması gerektiğini vurguladı. Virüse yakalanan çoğu kişilerin belirti göstermemesini büyük tehlike olarak gören Unutmaz, hastalığın yayılmasını ise en çok bu grubun gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri