Sağlık Gündem

Koronavirüs Mutasyona Uğradı

Genetik Uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl yaptığı açıklamayla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Avrupa’da etkisini her geçen gün arttıran koronavirüsün mutasyona uğradığını belirten Kızıl, bu sebepten dolayı kısa süre içerisinde virüsün bu denli sık yaygınlaştığını savundu. ABD ve Çin’de de mutasyona uğramış koronavirüsün yavaş yavaş yaygınlaştığını da sözlerine ekledi.

Koronavirüsün Avrupa içerisinde değiştiğinin altını çizen ünlü isim bu virüsün dış temastan daha ziyade içeride biçim değiştirdiğini savundu. Koronavirüsün Türkiye içerisinde de sekanslarının çıkartılabilmesi durumunda virüsün nereden geldiğini ve nasıl ortaya çıktığını çok daha kolay bir şekilde bulunabileceğini de dile getirdi. Kızıl ayrıca virüsün evrimleşme sürecinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

GENETİK ANALİZLER SON DERECE ÖNEMLİ

Doç. Dr. Çağhan Kızıl genetik analizlerin çok önemli olduğunu vurguladı. Kızıl yapmış olduğu açıklamada, genetik analizlerin insanlara pek çok şeyi anlatabileceğini ifade etti. Analizlerle virüsün yapısı, işleyişi ve proteinleri öğrenilir. Proteinler virüsün tüm işleyişini kontrol eden yapılardır. Bu kapsamda 2020’nin başında Çin tarafından çıkartılan koronavirüsün genetik dizinini şu anda bütün dünya referans olarak kullanıyor.

Virüsün bulaştığı her insanda virüs kendisini rahatlıkla çoğaltabiliyor. Birçok ülkeden koronavirüslü hastalardan örnekler alındı ve mutasyonların kategorizasyonu yapıldı. Bu şekilde virüsün uğradığı değişimler kolay bir şekilde takip edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri