Gündem

V-Vegan Vegan Vejetaryen Sertifikasyonu

V-Vegan Vegan Vejetaryen Sertifikasyonu

Yiyecek ve içeceklerin vegan yaşam anlayışına uygun kabul edilebilmesi için sadece bitkisel kökenli olması yetmez. İçeriğinde hiçbir şekilde hayvansal katkı olmaması, üretim aşamalarında hayvanlardan faydalanılmamış olması, hayvanlar üzerinde test yapılmamış olması, hayvan GDO’su içermemesi gibi şartlara uygun olması da gerekir. Vegan tüketiciler tüm bu özellikleri taşıyan ürünlere ulaşabilmek için her alışverişte titiz davranmak, içerikleri okumak, araştırma yapmak zorundadır.

V-Mark Uluslararası Akreditasyonlu Vegan Denetimleri

V-Mark gibi uluslararası akreditasyonları sağlamış, uygunluk kontrollerini en iyi şekilde yaparak vegan belgelendirme yapan kuruluşlar vegan tüketicilere yardımcı olur.

V-Mark, tüketicilerin güvendikleri ürünleri için belge almak üzere kendilerine başvurmaları halinde gerekli denetimler yapar. Tüm denetimler uluslararası standartlara uygun şekilde yerine getirilir. Denetimler sonucu tam bir uygunluk olduğu tespit edilirse vegan sertifikası verilir. Bu sertifikaya sahip olan ürünlerin ambalajına V-Mark vegan vejetaryen logosu konur. Tüketiciler de bu logoyu bir güvenlik kriteri olarak görüp ayrıca detaylı araştırma yapmak zorunda kalmadan satın alabilir. Üreticiler de tüketicilere verdiği güvenle yeni pazarlara girme imkanı bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir