Gündem

Probiyotik Nedir?

Sağlığa faydalı birçok besin gıdası ve takviyesi bulunur. Sağlığa iyi gelen, kişiyi hastalıklara karşı koruyan unsurlardan biri de probiyotiklerdir. Peki, probiyotik nedir daha detaylı şekilde inceleyelim. Vücut için gerekli olan canlı ve faydalı bakterilere verilen isimdir. Bu bakteriler zararlı bakterilerden farklıdır. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkilemez. Aksine oldukça faydası olan dost bakterilerdir. Bu tür bakteriler bazı besin gruplarının içinde doğal olarak bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu bu bakterilerin yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotiklerin ne işe yaradığı çok merak ediliyor. İnsan sağlığı üzerine olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Faydaları şunlardır:

  • Mide ve bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Bağırsak ve midedeki zararlı, hastalık yapıcı bakterilerin sayısını azaltır.
  • Sindirim sistemi organlarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık kazanmaya yardımcı olur.
  • İshal tedavisinde probiyotik içerikli ürünlerden destek alınır.
  • Ruhsal yönden kişinin daha rahat hissetmesini sağlar.

Yani probiyotikler sindirim, boşaltım, sinir ve bağışıklık sistemine faydası olan mikroorganizmalardır. Düzenli ve ölçülü şekilde vücuda alınması gerekir.

Probiyotik Kabızlığı Önler Mi?

Probiyotik içeren gıdalar kabızlık ve ishal gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir. Kabızlığı önler ve bağırsak florasını korur. Boşaltım sistemini bozan zararlı bakterilerin sayısını en aza indirir. Böylece hastalıklara karşı vücut direnç kazanır.

Probiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

Fermente edilen besinlerin büyük bir kısmı probiyotik özellik taşır. Sirke, lahana turşusu, yoğurt, ev yapımı ayran, peynir, kefir gibi gıdaların içerisinde doğal ve koruyucu probiyotikler bulunur. İlaç takviyesi almak istemeyen kişiler bu ürünleri tüketerek ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Probiyotikler Nasıl Ve Nerede Saklanır?

Probiyotik içerikli besinlerin saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Yanlış saklanan takviye besinler hastalığa neden olabilir. Bu tür mikroorganizmaları barındıran gıdaların bazıları ısıya karşı duyarlıdır. Bu yüzden soğuk alanlarda muhafaza edilmesi gerekir.

Probiyotiklerin eczaneden alınan tablet formları vardır. Bunların üzerinde saklama koşulları hakkında bilgiler verilir. Dikkatli şekilde okumak ve bilgilere göre hareket etmek gerekir. Hastalıkları tedavi etmek için kullanılan probiyotiklerin mutlaka buzdolabı gibi soğuk alanlarda saklanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir