Gündem

Keçe Saksı

Keçe Saksı

Dünya genelinde tarım arazilerinin azalması, iklim koşullarındaki değişiklikler gibi nedenlerle dikey tarımdan bahsedilir olmuştur. Küçük çaplı tarımsal faaliyetlerde keçe saksı uygulamalarıyla dikey tarım yapılabilir. Balkon duvarlarında, bahçe duvarlarında hatta binaların duvarlarında kullanılabilen keçe saksılar içine toprak konulur ve tohum ya da fide ekilerek çimlenip gelişmesi beklenir.

Keçe saksılık modellerinde toprak kolayca hava aldığı için verimin yüksek olduğu görülür. Çiçek, salatalık, marul, maydanoz, çilek gibi ürünler bu tip alanlarda yetiştirilebilir.

Keçe Saksı Avantajları

Doğadan kopuk bir yaşam sürmek zorunda kaldığımız şehir hayatında küçük balkonların bile duvarlarında bitki yetiştirmek mümkün olur. Burada toprakla temas etmek, bitkilerin çimlenip büyümesini takip etmek kişiyi rahatlatır. Bir nevi terapi yöntemi olarak da keçe saksı içinde üretim yapılabilir.

Keçe saksılar yerden yüksekte olduğu için tarım zararlılarının ulaşması zordur. Bu da bitkilerin daha güven altında olmasını sağlar.

Balkon ya da bina duvarlarında keçe duvar saksısı içinde çimlenip büyüyen bitkiler yeşile hasret yaşayanlar için güzel bir buluşma sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir